Ünite 2: Harikalar Diyarına Yolculuk

I. Konu:

Evrenimizin Hammaddesi ve Bir Evren Yaratmak

Önce evrenimizin kayıp kütlesini ve bu kütlenin nasıl ortaya çıktığını öğrenmemiz gerek:

Astronomlar 1970’lerde Samanyolu’nun en ucundaki yıldızların beklenilenden daha farklı hareket ettiklerini buldular: hızlı hareket ediyorlardı (uclarda kütleçekim etkisini daha az göstereceğinden dolayı oradaki yıldızların diğerlerine oranla daha yavaş hareket etmeleri beklenir). Bunun için yıldızlara etki eden bir kuvvet gerekliydi. Astronomlar 1990’lara kadar bu “kayıp kütle”yi bulamadılar. Bulduklarında ise ne olduğunu anlamadılar ve karanlık madde adını verdiler. Gökadaların kayıp kütlesi bulunmuştu ama evren hala olması gerekenden daha az kütleliydi: hâlâ kayıp %73’lük bir kütle vardı! Yine 1990’larda, bu kayıp kütle bulundu ve buna da karanlık enerji adını verdiler. Hâlâ bu ikisinin bileşenleri tam olarak bilinmemektedir.

   Evrenimizin şu anki kütle dağılım grafiği şöyledir:

Evrenimizin Kütle Dağılım Grafiği

Evrenimizin Hammaddesi

Evrenimiz çoğunlukla Hidrojen ve Helyumdan oluşur, diğer elementler daha az bulunur. Bu elementleri oluşturan parçacıklara ve ışığı oluşturan parçacığa bir göz atalım:

Bir atomun etrafında elektronlar, çekirdeğinde ise protonlar ve nötronlar bulunur, proton ve nötronların içinde ise üç tane kuark ve glüon bulunur. Kuarkların sırası parçacığın nötron mu, yoksa proton mu olduğunu belirler, Glüonlar ise bir yapıştırcı işlevi görüp kuarkların birarada durmasını sağlarlar. Elektronlar yük dengesini sağlarlar (negatif yüklüdürler). Protonlar atomun türünü belirlerler (pozitif yüklüdürler). Nötronlar ise çekirdeğin yük dengesini korurlar (yüksüz yani nötrdürler). Simgeleri:

Glüon = g

Kuark = u (yukarı kuark) ve d (aşağı kuark)

Elektron = e‾

Proton = p+
Nötron = n

   Atom modelinde:

hj

Bir Evren Yaratmak

Evren yaratmak çok ileri bir teknoloji ile aslında çok kolaydır. Bunun için dört malzeme gereklidir, bunlar: madde, enerji (görelilik kuramı bu ikisinin bir madalyonun iki yüzü olduğunu söyler), ısı (en sıcak yıldızdan daha çok bir ısı) ve boşluktur. Bunun için uzayda küçüçük bir noktaya çok aşırı derecede bir ısı verilmelidir.

II. Konu:

Astronominin Tarihi Gelişimi ve Önemi

Astronominin Tarihi Gelişimi

Astronomi insanlığın başlangıcından beri vardır ama tabii ki insanlığın ilk zamanlarında daha farklıydı: insanlar yönlerini bulmak için yıldızları kullanırlardı. Sonra bazı insanlar diğer insanları kandırıp para kazanmak için yıldız ve gezegenlerin hareketlerinden yola çıkarak kehanette bulundular ve astroloji ortaya çıktı, uzun zaman astronominin tek dalı olarak kaldı (astroloji artık bilim dalı değil, bir inanç sistemi olarak bilinmektedir). Çok da eski olmayan tarihlerde astroloji bilim dalları arasından çıkarılmıştır ve astronominin şimdiki alt dalları ortaya çıkmıştır.

Astronominin Önemi

Astronomi olmasaydı bu kadar gelişemezdik çünkü, astronomi bizi olabilecek şeyler hakkında bilgilendirir. Örneğin Dünya’ya çarpabilecek büyük asteorit veya kuyruklu yıldızların haritasını çıkarabiliyoruz ancak şimdiki teknolojimiz bir asteorit veya kuyruklu yıldızın yönünü değiştirecek kadar gelişmiş değil ama bu bilim hiç olmasaydı dinozorlarla aynı kaderi paylaşabilirdik. Astronomi günlük yaşantımızda da karşımıza çıkar. Örneğin GPS uydularını uzaya göndermek için yeterince bilgimiz olmasaydı bilmediğimiz bir yerde kaybolabilirdik. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Reklamlar

Ünite 2: Harikalar Diyarına Yolculuk” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Nedir Bu | Barış Bayraktar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s